Klubbens skyddshelgon
S:ta Barbara

Sankta Barbara är skyddshelgon åt artillerister, arkitekter, murare, brandmän, och vapensmeder samt åt Solkanonklubben.

Vem är då denna S:ta Barbara? Legenden går tillbaka till tredje århundradet efter Kristi födelse och berättar att det var i Nicomedia i Mindre Asien som det runt år 210 e. Kr. föddes en dotter till en rik adelsman vid namn Dioskuros. Kort efter barnets födelse dog modern av sviterna av den svåra förlossningen.

Den lilla flickan döptes till Barbara och var Dioskuros enda barn. I palatset växte Barbara upp i en alldeles för överbeskyddad miljö, där både fadern och tjänstefolket avgudade henne för hennes skönhet och intelligens. Hela berättelsen om S:ta Barbara finns i Soltiden nr 2006/2.

Sta Barbara 3

Solkanonklubbens kansli Bruksgatan 1, 597 30 Åtvidaberg
Tel 0120-35421, kansliet@solkanonklubben.se, www.solkanonklubben.se